Xiaomi Nerenin Malı | Hangi Ülkeye Ait

  Elektronik    3 Eylül 2019
Yorum Yok
Xiaomi Nerenin Mali
Xiaomi Nerenin Malı ?

Gün geçtikçe ülkemizde popülerliği artan markalar arasında yerini alan Xiaomi hakkında detaylı bilgiye sahip olmak isteyebilirsiniz. Yeni bir ürüne sahip olmadan önce bu ürünün nerede üretildiği ürün hakkında fikir sahibi olmamız açısından oldukça önemlidir. Ürünün kalitesi üretildiği ülkeye göre değişim göstermektedir. Xiaomi markalı bir ürüne sahip olmadan önce aklınızda “Xiaomi Nerenin Malı” tarzında soruların bulunması oldukça doğaldır. Bu içeriğimizde aklınızda bulunan soru işaretlerini gidermeyi hedeflemekteyiz. 

Xiaomi, dünyanın dördüncü akıllı ürün üreten markası Çin’de Pekin şehrinde 9 yıl önce kurulmuştur. Ürettikleri ilk akıllı telefon 2011 senesinde Ağustos ayında kullanıcılar ile buluşmuştur. Ürettikleri ürün yelpazesi gün geçtikçe gelişen Xiaomi, akıllı ev ürünleri de üretmeye başlamış ve dünya pazarında kendine yer bulmuştur. 9 sene gibi kısa bir zaman zarfında dünya devi haline gelen markaları geride bırakarak en çok tercih edilen markalar arasında dördüncülüğe kadar yükselmiştir. Şirketin kurucusu Çin’in en zengin 100 ismi arasında yerini almış olan Lei Jun’dur. 2014 senesinde Çin’de Samsung markasını geride bırakarak en büyük akıllı telefon satıcısı haline gelmiştir. Şirket uluslararası sahada Mi adı ile bilinmektedir.

Xiaomi Markalı Ürünler Kaliteli Midir?

Ürün araştırması yaparken kullanıcıların aklına takılan soruların başında o ürünün kaliteli olup olmadığı gelmektedir. Xiaomi markası ürettiği teknolojiyi fahiş fiyatlar ile kullanıcıya sunmak yerine uygun fiyatlardan satış gerçekleştirmektedir. Üretilen ürünün fiyatı diğer markaların ürünlerine kıyasla ucuz olunca kullanıcıların aklında ürünün kalitesiz olup olmadığı sorunu belirmektedir. 
Çin piyasasında zirveye oynayan Xiaomi, reklamsız bir şekilde büyüyen bir şirket olarak karşımıza çıkmaktadır. Ürünün reklamını yapanlar kullanan müşterilerdir. Reklam çağımızda en çok para harcanan alanlardan biri iken reklam alanına hiçbir harcama yapmayarak 9 yıl içerisinde bu kadar büyüyen bir markanın ürünleri elbette kaliteli olacaktır. Ürettikleri ürünlerden yalnızca %5 kâr oranı kazanan Xiaomi, bu kâr oranını şirket varlığını koruduğu süre boyunca koruyacaklarını kullanıcıları ile paylaşmıştır. Yani kısacası bu markanın ürünleri kalitesiz olduğu için değil, ucuza hizmet verme anlayışı taşıyan bir şirket markası oldukları için diğer markaların ürünlerine kıyasla ucuzdur. 
Ayrıca Xiaomi, Guinness Rekorlar Kitabı’nda da kendisine yer bulmuş bir marka olarak karşımıza çıkmaktadır. 24 saat içerisinde 2.112.010 tane akıllı cihaz satışı ile bütün markaları geride bırakarak kısa süre içerisinde en çok ürün satan marka haline gelmiştir. Bu markanın ürünlerini kullanan müşterilerin daha sonra farklı markalara yönelmeden yalnızca Xiaomi aldıkları bilinmektedir. 

Xiaomi Nerenin Markası ?

Xiaomi Markasının Anlamı ve Felsefesi

Xiaomi markası iki kelimenin bir araya gelmesi ile üretilen bir kelime olarak karşımıza çıkıyor. Xiao ve mi kelimeleri. Türkçeye “küçük pirinç” olarak çevrilen Xiaomi markasının felsefesi ise zirveyi hedeflemeden önce küçük şeylerle başlanması gerekliliğidir.

Xiaomi Markasının Ürünleri

Xiaomi yalnızca akıllı telefon üretimi ile değil akıllı ev cihazları, tablet, dizüstü bilgisayar ve bilgisayar gibi birçok alanda ürünler üreten bir marka haline gelmiştir. Bu ürünlerin yanı sıra diğer markalardan farklı ürünleri de piyasaya sunmuştur. Örneğin; akıllı ampul, pirinç pişiricisi, kalem ve yastık gibi ürünler de bu marka tarafından üretilerek kullanıcılar ile buluşturulmaktadır. 
Dünya piyasasında Çin’in Apple’ı olarak bilinen marka, hem şirket yönetimi olarak hem de geliştirdikleri teknolojik özelliklerin önemi açısından Apple’ın kuruluş aşaması ile oldukça benzer özellikler taşımaktadır. Kendisini Apple’dan ayıran en önemli özelliği ise geliştirdiği yüksek teknolojileri ucuz fiyattan kullanıcıları ile buluşturmaktır. Logosu ters çevrildiği zaman Çince “kalp” anlamına gelen kelimenin görünümünü alan Xiaomi, kullanıcılarına olan sevgisini her fırsatta dile getiriyor. 

Web Sitesi: https://www.mi.com

452 okunma

Etiketler : , , , , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.