Volkswagen Nerenin Hangi Ülkenin Malı – Sahibi Kim

  Otomobil    11 Mayıs 2020
Yorum Yok

Volkswagen otomobil sektörünün lider markası olarak bilinir. Peki Volkswagen nerenin ve hangi ülkenin malıdır? Volkswagen sahibi kim ve ortakları kimler?

volkswagen logo
Volkswagen Logosu

Volkswagen Kurucusu Kim?

Alman Emek Cephesi
Alman Emek Cephesi

Diğer bir çok araba markasının tarihçesinden farklı olarak Volkswagen kurucusu bir girişimci değil bir sendikadır. İkinci dünya savaşı öncesinde Almanya’da bütün sendikalar kapatılmış ve ardından Alman Emek Cephesi adında yeni bir sendika kurulmuştur. Bu sendika yaptığı siyasi çalışmaların yanında ünlü otomobil markası Volkswagen‘in de kuruluş temellerini atmıştır.

Volkswagen Sahibi Kim? Ortakları Kimler?

Volkswagen kuruluşundan itibaren bugüne gelene kadar bir çok kez ortaklık yapılarında değişiklikler olmuştur. Bugün lüks otomobil segmentinde hepimizin yakından tanıdığı Porsche Volkswagen’in %52,2 hissesine sahiptir. Ortakları arasında ilgi çeken bir nokta da Katar Yatırım Otoritesi (Qatar Investment Authority) olmaktadır.

Volkswagen Q1 2013 kırmızı
Volkswagen Q1 2013 kırmızı

Volkwagen’in ortakları kimler bunu paylaştık ama bir de Volkswagen’in ortağı olduğu otomobil markaları var. Burada da karşımıza AUDI, SKODA, BMW, SEAT gibi birçok tanıdık marka çıkmaktadır.

Volkswagen Nerenin Hangi Ülkenin Malıdır?

Volkswagen bir Alman markası olarak kurulmuş ve kuruluşundan itibaren hep Alman markası olarak kalmaya devam etmiştir. Katar ortaklığı ciddi bir orana denk gelse de henüz %50 üzerinde olmadığı için hala bir Alman arabası olarak lanse etmek doğru olacaktır.

Volkswagen Türkiye : https://vw.com.tr/

Comments

comments

704 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Araç çubuğuna atla