Gıda

Ülker Bisküvileri Kim Kurdu? Ülker Sahibi Kim? Yerli mi?

  Gıda    20 Mayıs 2020
Yorum Yok

Türkiye’nin en büyük bisküvi markalarından biri olan Ülker’i kim kurdu? Ve Ülker sahibi kim? Gibi soruların çok fazla sorulmasıyla yanıt vermek istiyoruz. 1944 yıllarında kurulan Ülker markası, Sabri Ülker ve Asım Ülker ortaklığında tam tarih 22 Şubat 1944 yılında, bundan yaklaşık 76 yıl önce kurulmuştur. Yerli yatırım ile kurulan Ülker’in sloganı “Mutluluk Her Yerde” olmasıyla, mutluluk temalı reklamları ve mutluluk getiren ürünleriyle bilinir.

Ülker sahibi kim? yerli mi?
Ülker sahibi kim? yerli mi?

Ülker bisküvileri, bugün Türkiye’nin tüm bakkal, market ve süper market zincirlerinde ürünlerinin satışı yaygın, popüler olan bir markadır. Ülkemiz dışında dünyanın 110 ülkesinde de tüm gıda ürünlerinin satışı yapılmaktadır. Ülker yerli bir kuruluş mu? Sorusunun cevabı, evet yerli bir kuruluştur. İstanbul’da kurulmuş ilk yerli kuruluşlardan biri olup günümüze kadar gelmeyi başarmış markalardan biridir.

Yerli kuruluş olarak, Türkiye’de ki en büyük 108. Sanayi kuruluşu olarak bilinir ve ihracat olarak 110 ülkeye aktif olarak markanın tüm ürünleri gönderilir.

Ülker Nasıl Kuruldu? Ülker Şubeleri Var mı?

Ülker’in 1944 yıllarında ilk kurulması, çikolata ve bisküvi sektörüne adım atmasıyla başlıyor.

Bugün Ülker grubunun adı altında birçok marka bulunur:

  • Atlas Gıda
  • BIM
  • Birleşik Dış Ticaret
  • Biskot Bisküvi
  • Atlantik Gıda
  • İstanbul Gıda gibi yan kuruluşlarıyla Türkiye ve dünyanın dört bir yanında faaliyetlerine devam ediyor.

2011 yılında açıklanan verilere göre, Ülker grubunun toplam varlığı 1,97 milyar TL idi ve her geçen gün artarak bugün günümüzde çok yüksek bir değere ulaşmış durumdadır. Yıldız Holding, şu anda Ülker’in tek sahibi olup, varislerinden Murat Ülker ise Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Ülker Bisküvi’nin şu anda aktif olarak 7218 çalışanı bulunmaktadır.

Ülker Grubu, yıllar geçtikçe büyümesi için yatırım alan ve yatırım alarak büyümeyi devam ettirmiş bir marka haline büründü. %44.38’lik payı, Yıldız Holding’e ait olurken %21.44 oranındaki pay Dynamic Growth Fund adında bir yabancı yatırımcıya aittir. Bunun dışında geriye kalan %34,18’lik pay ise, diğer şirketler adı altında çeşitli şirketlere ait olduğu bilinir. İstanbul’da 2, Adapazarı’nda 1 ve Giresun’da da bir fındık işletmesi ile toplamda 4 fabrikası bulunur. Bunlar dışında Gebze, Karaman ve Ankara’da da üç farklı konumda bulunan fabrikalarıyla Ülker, bünyesinde 451 çeşit ürünüyle hizmet vermeye devam etmektedir.

250 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.