Twitter Nerenin Malı | Kim Kurdu | Hangi Ülkeye Ait

  İnternet    23 Aralık 2019
Yorum Yok

Twitter nerenin malı sorusunun cevabını merak edenlerden biriyseniz bu yazı sayesinde bunun cevabını öğrenmiş olacaksınız. Öncelikle günümüzde en serbest paylaşım yapılan sosyal ağlardan birisi Twitter’dır. İnsanlar görüşlerini, düşüncelerini, duygularını burada rahat bir şekilde dile getirebilir rahatsız oldukları konu hakkında gündem oluşturabilirler. Ülkemizde belli ve büyük bir kitlenin kullandığı bu sosyal ağ oldukça popülerdir.

Twitter Nerenin Mali
Twitter Nerenin Malı ?

Twitter 21 Mart 2006 yılında kurulmuş bir sosyal paylaşım sitesidir. Dünyanın en büyük sosyal paylaşım siteleri arasında önemli bir yeri olan Twitter’ın yaklaşık 313 milyon kullanıcısı bulunmakta ve bunlara gün geçtikçe daha da yenileri eklenmektedir. Amerika Birleşik Devletlerine ait olan bu sosyal ağ gün geçtikçe büyümeye ve kendini geliştirmeye devam etmektedir. San Fransisco’da kurulan bu sosyal ağ 14 arkadaşın ortaklığı sonucunda ortaya çıkmış bir projedir.

Logosunun Anlamı

Twitter nerenin malı sorusunun merak edildiği kadar logonun ne anlama geldiği de oldukça büyük bir merak konusudur. Kuş şeklinde olan ve ismi “Larry” olan bu logonun sırrı uzunca bir süre merak uyandırmıştır. Konu hakkında merakların artış göstermesi üzerine Twitter’ın ortak kurucularından biri olan Biz Stone 2011 yılında Peter Stringer’a tweet atmış ve konu hakkındaki gizemi ortadan kaldırmıştır. Twette kuşun isminin Larry olması şu şekilde açıklanmıştır; “NBA takımlarından Boston Celtics’in basketbolcusu Larry Bird var.” Yani kuş ismini NBA oyuncularından birinden almıştır.

Karakter Sayısı ve Anlamı

Twitter kurulduğu günden itibaren hep kısa mesaj olarak atılmış ve öyle atılmaya devam etmektedir. Karakter sayısı ilk kurulduğu yıllardan beri 140 olarak bilinmekteydi. Bunun sebebi ise Twitter logosu ile doğru orantılı olarak düşünülmekteydi. Toplam 140 adet ayrı kuş çeşidi olduğu için Twitter karakter sayısını 140 ile sınırlandırmıştı. Fakat 2017 yılında bu değişti ve artık 280 karakter ile tweet atılabileceği açıklaması yapıldı. Tweet atan ve karakter sorunu yaşayan kullanıcılar bu habere oldukça sevindiler. Kullanıcılar rahat oldukları bu ortamda karakter sınırına takılmadan istedikleri gibi kendilerini ifade etmeye başladılar.

Türkiye’ye Geliş Aşaması

Bulunduğu bölgede yayılmayı başaran Twitter sonraları dünyaya açılmayı da başarmıştır. Ünlü şahışların da bu sosyal mecrayı kullanması Twitter kullanım oranının oldukça artmasına sebep oldu. Türkiye’de de oldukça yayılmaya başlayan Twitter’a 2015 yılında Türkçe dil desteği eklendi. Dil desteğinin gelmesi ile Türkiye’de de oldukça büyük bir ilgi gördü.

Yenilenen Logo Yeni Bir Mesaj

Twitter geniş bir kitleye yayılmasının ardından logosunda bazı değişiklikler yapmıştır. Larry adındaki kuşun 2012 yılında üzerinde bir takım değişiklikler olmuştur. Bu değişiklik aynı zamanda kullanıcılara yeni bir mesaj vermesi amacıyla da yapılmıştır. Logoda yapılan kuşun kanatlarının genişlemesi ve kuşun daha da yükseğe uçması gibi yenilikler kullanıcılara özgürlük, umut, evrensellik, sınırsızlık gibi mesajların verilmesi amacıyla yapılmıştır.

Twitter yaptığı bu yenilikler ile logo sahibi olan diğer firmalara da örnek olmuş ve logo ile nasıl mesaj verilebileceğinin adeta dersini vermiştir. Hem markasının gerekliliğini koruyan hem de istediği mesajı hedef kitleye ulaştıran bu logo mesajı ve görüntüsüyle pek çok kullanıcının beğenisini kazanmıştır. Twitter logo konusunda diğer markalara oldukça büyük bir fark atmıştır.

209 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.