Toshiba Sahibi Kim? Toshiba Kelime Anlamı Nedir?

Dünyada teknoloji markaları arasında sayılı isimler akla geldiğinde, ilk akıllarda olan firmalardan biri de Toshiba sahibi kim.


0

Dünyada teknoloji markaları arasında sayılı isimler akla geldiğinde, ilk akıllarda olan firmalardan biri de Toshiba sahibi kim. Dünyaca ünlü olduğu kadar, Japonya’nın dünya markası yaptığı gerçek teknoloji markasıdır. Toshiba kelime anlamı neyi ifade eder? Toshiba nasıl kuruldu? Toshiba hangi ülkenin malıdır? Gibi sorular her zaman merak edilen konular oluyor.

Toshiba Markası Kurucusu Kim?

Toshiba sahibi kurucusu kim?
Toshiba sahibi kurucusu kim?

Elektronik dünyası içerisinde en bilinen markalardan biri Toshiba, bir Japon markasıdır. Toshiba sahibi kim sorusu; 1939 yıllarında kurulmuş bir marka olup, tamamen birkaç şirket birleşmesiyle beraber ortaya çıkmıştır. Güçlerin birleşmesiyle, güçlü ortakların bir araya gelişiyle birlikte büyüme kat etmiş markadır. Toshiba marka kurucusu ise Hisashige Tanaka ismindeki kişidir. Ayrıca marka kurucusu olarak Ichisuke Fujioka ve Shoichi Miyoshi gibi isimlerde Hisashige Tanaka ile ortaklığı paylaşan isimlerdir. Japonya’da elektronik cihazların üretimi, bu cihazların parçalarının üretimi gibi alanlarda faaliyet göstermek amacıyla kurulmuştur.

1939 yıllarında temelleri atıldıktan sonra, bu şirket Hahunetsusha ile birleşmiş bir şirket olmuştur. Böylece yeni ismi Tokyo Denki olarak da değişmişti.

Toshiba Neden Kuruldu?

İlk başlardaki kuruluş yıllarında telgraf ekipmanları üretimi, elektrikli akkor lamba üretimi gibi sektörlerde faaliyet gösteren kurucuların birleşmesiyle beraber markanın yaratıldığı söylenir. 1940’dan sonra ise, ufak şirketlerin satın alımıyla beraber büyüme ve gelişme evresine ulaşarak bugün akla gelen bilgisayar üreticileri HP, Lenovo, Acer ve Dell markaları arasında en büyük ilk 5’te bulunan markadır.

Toshiba Markası Ne Anlama Geliyor?

Toshiba’nın temeli atıldığı 1939 yıllarında, 2 şirket olan Shibaura Seisakusho ve Tokyo Denki birleştiler. O yıllarda ise isim olarak kısaltmak amacıyla Tokyo Shibaura Denki olarak adını güncelledi. Yerel olarak Tokyo Shibaura Electric olarak da bilinen bu markanın 1978’li yıllara gelindiğinde ise, ismi Toshiba Corporation olarak yenilendi. Toshiba, şimdi Japonya Tokyo’da genel merkezinde üretime devam etmekte olan, 80 yılı devirmiş büyük markalardan biridir. Günümüzde faaliyet alanları genel olarak dizüstü bilgisayar ve tabletler ile beraber sunucu, masaüstü bilgisayar, ev aletleri ve çevresel ürünler gibi faaliyet alanlarıdır. Markanın şu anki güncel ürünleri bu gibi geniş yelpazeye sahip üretimler olmaktadır.


Like it? Share with your friends!

0
Nerenin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir