Skoda Nerenin Malı | Hangi Ülkenin | Kimin


0
Skoda Nerenin Mali
Skoda Nerenin Malı ?

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden bir tanesi olan Skoda hakkında bilgiler vereceğimiz bu içeriğimize başlamadan önce, yokluktan var etmek ve imkansızlıklar içinde koskoca bir marka kurmanın ne demek olduğunu anlayalım.

Skoda, son yıllarda duyduğumuz ve son 20 yılında en iyi takip ettiğimiz otomobil markaları arasında yer almaktadır. Ancak bu marka hikayesi gerçek bir imkansızlık hikayesi olarak anılabilir.

Skoda nerenin malı sorusuna gelecek olursak Çek Cumhuriyeti’nde kurulan şirket, bugün dünyanın en büyük otomobil markalarından birisi olmuştur.

Skoda kelimesinin anlamı sabır, çalışkanlık ve şans kelimelerinin birleşimidir. Şirket kurucularının tek istediği sabır ile çalışmak ve şans ile birleşerek para kazanabilmektir. Ancak bu fikirleri dünyanın en büyük otomobil üreticisi olma unvanını Skoda’ya kazandıracaktır.

Skoda Nerenin Malı?

Skoda nerenin malı sorusunun cevabını sizlere vermek isteriz. Skoda bugün her ne kadar Çek Cumhuriyeti vatandaşları tarafından kurulmuş olsa da küresel ölçekte hizmet veren bir otomobil şirketidir. 1885 yılında sadece bisiklet üretmek amacı ile kurulan şirket, kurucularının hobisi amacıyla kurulmuştur. Vaclav Laurin tam bir bisiklet tutkunuydu ancak spor ve yarış bisikleti alacak paraya sahip değildi.

Bankadan çektiği kredi ve kuzeni olan Vaclav Klement ile birleşmesinin ardından Skoda şirketini kurdular. Amaçları her ne kadar bisiklet üretmek olsa da farklı alanlara doğru yönelmeye başladılar.

Hobi amacıyla kurulan Skoda şirketi sadece bisiklet üretmek amacıyla kurdukları şirketlerine büyük bir katkı sağlayarak 1899 yılında ilk motosiklet üretimini gerçekleştirdiler. Köklü değişimlere her zaman açık olacak olan şirket, ürettikleri motosikletler için olumlu tepkiler almıştır. Motosiklet üretiminin yanı sıra 1905 yılında otomobil üretimine başlayarak ön plana çıkmış bulunmaktadırlar. Motosiklet üretimi gibi otomobil üretiminde de büyük başarı yakalayarak birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarmış markalar arasında yerini almaktadır. Kısacası skoda hangi ülkenin dersek Çek Cumhuriyeti cevabını verebiliriz.

Skoda Kimin ?

Skoda günümüzde göstermiş olduğu başarılar ile ön plana çıkmasıyla birlikte Skoda kimin sorusu gündemimizdeki sorular arasında yerini almaktadır. Vaclav Klement ile kuzeni bankadan çekmiş olduğu kredi sayesinde birleşmeleri sonucunda şirketi kurmayı başarmış bulunmaktadır. Skoda Çek Cumhuriyeti vatandaşları tarafından kurulan küresel ölçekte hizmet veren başarılı otomobil şirketi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Vaclav Klement ve kuzeni birleşmesiyle birlikte el attıkları tüm işlerde başarılı olmayı başaran ikili olarak bulunmaktadır. Çek ortaklar ülkemizde herkes tarafından bilinen ve popülerliğini arttıran markanın kurucusu olmaktadırlar. 1907 yılından anonim bir şirket olarak hayatlarına devam etmektedirler. Başarılarının ön plana çıkmasıyla birlikte 1914 yılında silahlı kuvvetler için çalışmalara başlamış bulunmaktadırlar.

Aynı zamanda 1991 yılında ise Volkswagen Grubu bünyesine katılmalarıyla birlikte başarılı işler çıkarmış ve Skoda markası Automobilova ismi ile faaliyet göstermeye devam etmiş bulunmaktadırlar. Günümüzde popülerliğinin artmasının ardından Audi, Seat, Lamborgini, Porsche, MAN Truck ve Bus, Bentley gibi markalar Volkswagen Grubu bünyesin de çalışmalarına devam etmişlerdir.

Skoda Nerenin Malı : Çek Cumhuriyeti

Skoda Kurucusu Kimdir : Vaclav Klement ve Vaclav Laurin

Skoda Kelimesinin Anlamı: Sabır, çalışkanlık ve şans kelimelerinin birleşimidir

Website : https://www.skoda.com.tr/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir