Seat Hangi Ülkenin Nerenin Arabası

  Otomobil    17 Mart 2020
1 Yorum
Seat Nerenin Mali
Seat Nerenin Malı ?

Bu yazımızda otomobil severler için Leon ve Toledo modelleriyle göze çarpan Seat hangi ülkenin arabası ve Seat nerenin malı sorusunu cevaplayacağız. Seat 9 Mayıs 1950 yılında kurulmuştur. Seat markası kurulduğu ilk günden itibaren bir devlet kurumu olan Instituto Nacional de Industria’ya aittir. Peki Seat hangi ülkenin malı ? Bu soruya cevap vermeden önce sizlere Seat otomobil markasının hikayesinden bahsetmek istiyoruz. Seat kurulduğu ilk yıl 600 adet üretildi. Yıllar sonra 1968 yılında toplamda bir milyon adet araba üretmeyi başardı. 1984 yılında ise herkesin çok iyi bildiği Ibiza modelini ürettiler. Sonrasında ise Seat, Volkswagen grubuna katıldı. Geçtiğimiz yıllarda ise Volkswagen, Seat’ı Audio Marka Grubu’na dahil etti. Volkswagen Marka Grubu daha klasik tasarımlar üretirken, Audio Marka Grubu ise daha sportif otomobil tasarımları üretmektedir. Şimdi gelelim Seat hangi ülkenin sorusuna?

Seat Hangi Ülkenin Malı ?

Seat hangi ülkenin ve Seat nerenin malı diye soracak olursanız, Cevabımız İspanya olacaktır. Dünya çapında otomobil hizmeti veren Seat İspanya’nın, Matrorell bölgesinde kurulmuştur. Otomotiv Endüstrisinde çok büyük bir öneme sahip olan Seat, hem otomobil hem de otomobil parçaları satışını sunmaktadır. 2011 yılının resmi kayıtlarında göre, Seat markasının dünya genelinde toplamda on üç bin çalışanı bulunmaktadır. Seat bugüne kadar, toplam on altı milyondan fazla otomobil üretmiştir. Seat yıllık otomobil üretiminin üçte ikisini dünya genelinde yetmişten fazla ülkeye ihraç etmektedir.

Seat isminin anlamı nedir ve ismi nereden gelmektedir?

Seat hangi ülkenin markası sorusuna İspanya dedikten sonra, şimdi de Seat isminin nereden geldiğini konusunda sizleri en doğru şekilde bilgilendireceğiz. Seat, Sociedad Española de Automóviles de Turismo kelimelerinin baş harflerinin birleşiminden oluşmaktadır. Türkçe karşılığı ise tam olarak İspanyol Binek Otomobilleri Şirketi’dir.

Seat şirketini kim kurdu?

Seat hangi ülkenin ve Seat nerenin arabası sorusuna cevap verdiğimize göre artık Seat kimin sorusuna da cevap vermenin zamanı geldi. Seat, yukarıda da bahsettiğimiz üzere bir Instituto Nacional de Industria isimli bir devlet kurumu tarafından kurulmuştur. Fakat Seat markası için çok önemli isimler bulunmaktadır. Bu kişiler: Francisco Javier García Sanz, Jürgen Stackmann ve Alejandro Mesonero-Romanos’tur. Bu kişiler Seat’ın gelişimi ve bugünlere gelmesi bakımından çok büyük emek harcamışlardır.

Seat modelleri

Seat otomobil markasının geniş bir model yelpazesi bulunmaktadır. En başta Ibiza olmak üzere Toledo ve Leon en bilindik modelleridir. Bu üç modelin dışında, Altea XL, Alhambra, Ibiza FR, Leon FR/FR+ ve Ibiza Cupra’dır. Her modelin de kendi içinde farklı modelleri bulunmaktadır. Bu yüzden Seat’ın çok geniş bir model yelpazesi bulunmaktadır.

Bu yazımızda Seat hangi ülkenin ve Seat nerenin malı sorularına en detaylı şekilde sizlere en doğru bilgiler ışığında anlatmaya çalıştık. Aynı zamanda Seat otomobil markasının geçmişinden ve modellerinden bahsettik. Seat’ın her ne kadar pazar payı diğer otomobil markalarına göre daha az olsa da günümüzde hala üretimine son hız devam etmektedir.

Seat Nerenin MalıSeat Hangi Ülkenin : İspanya

Seat Kimin : Instituto Nacional de Industria adlı devlet kurumu tarafından kurulmuştur.

Seat Website : https://www.seat.com.tr/

Comments

comments

696 okunma

Etiketler : , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapılan Yorum (1)

  • seat ibiza 2004 model sağ arka iç açmakolu ihtiyacım var neden parçayı bulamıyorum ilgililerin dikkatine dönüş yaparsanız sevinirim.

Araç çubuğuna atla