Oppo Nerenin Malı | Kim Kurdu | Hangi Ülkeye Ait


0

Ülkemizde telefon piyasasında yeni yeni ismini duyurmayı başaran, 2018 yılında Türkiye’ye giren Oppo nerenin malıdır?

Oppo Nerenin Mali
Oppo Nerenin Malı ?

Günümüzde adını çok fazla duyduğumuz telefon modellerinden Oppo hakkında detaylı bir makale yazdık. Bu makalede “Oppo nerenin malı“, “Kim tarafından kuruldu“, “Nasıl marka“, “Kim üretiyor” gibi bir çok soruya cevap da verdik.

Oppo Nerenin Malı ve Ne Zaman Kuruldu?

Oppo, 10 Ekim 2001 yılında Çin’in Dongguan şehrinde kurulmuştur. Türkiye satışlarına ise 2018 Aralık ayı gibi başlamıştır. Türkiye genel merkezleri İstanbul’un Ataşehir ilçesinde yer almaktadır. Türkiye Genel Müdürü ise Weijian Zhou’dir. Peki Oppo kim tarafından kuruldu?

Oppo kim tarafından kuruldu?

Oppo‘nun Çin markası olup 2004 tarihinde kurulduğunu öğrendik. Aynı zamanda BBK’nında kurucusu olan kişidir. Yani Duan Yongping adlı kişi Oppo’nun kurucusudur. Orijinal adı ise Oppo Electronics Corp‘tur. Bu Oppo ne üretiyor?

Oppo ne üretiyor?

Oppo sadece akıllı telefon üretmemektedir. Ürettiği ürünler: MP3 çalıcılar, Medya oynatıcıları, LCD-TV’ler, e-kitap okuyucular, DVD/Blu-Ray oynatıcılar ve akıllı telefonlardır. Bu yüzden Amerika’da OPPO Digital Inc. olarak tanınırken Türkiye’de Blu-Ray çalıcılarla tanınmaktadır.

Oppo’nun Kökleri Nereye Dayanmaktadır?

Oppo‘nun kökleri BBK’ya dayanmaktadır. Her türlü elektronik alet meydana getiren, şimdi de Vivo markasıyla akıllı telefon da meydana getiren Çinli bir elektronik şirketidir.

Duan Yongping, cep telefonunun özellikleri nedeniyle ayrı bir şirket olması icap ettiğini düşündüğünden OPPO markası doğdu.

Oppo‘nun şimdiki CEO’su Tony Chen tarafından kurulum işlemleri başladı ve 2008 tarihinde ilk telefonlarını ürettiler.

Akıllı telefon pazarına yön çeviren ülkelerden biri olan Çin’de zirvede kim bulunuyor?

Apple mı, Samsung mu, Huawei mi yoksa yükselişini devam ettiren Oppo mu? İşte bu sorunun cevabı.

Genel olarak Çin’de zirvede bulunan şirket Huawei olurdu. Ama 2018 birinci çeyrekte Oppo‘nun 18.5 milyonluk teslimatla açık ara ilkde olduğunu gördük. Peşine 17.3 milyonla Vivo 16.8 milyonla Apple izliyor. Açıkcası Apple’ın zirveye bu kadar yakın olması da insanları ister istemez şaşırtıyor.

Huawei‘ye gelirsek tahmini olarak 14 milyonluk bir teslimata rastlıyoruz. İşin tuhaf tarafı Huawei’nin başka bir şirketi olan Honor‘da 14 milyon telefon teslimatı gerçekleştirmiş.

Eğer Huawei ve Honor’u yalnızca tek şirket olarak düşünürsek, Oppo, Apple ve Vivo’u geçecektir.

Yani Huawei ve Honor’u tek bir şirket olarak düşünürsek, Oppo, Apple ve Vivo’nun önüne geçecektir.

4 Büyük Markadan Biri Oldu

Dünya telefon marka birliği IDC (International Data Corporation) 2017 yılında yapmış olduğu araştırma sonucu dünya telefon markaları listesinde Oppo 4. sıraya yerleşmiştir.

Asya Kıtası’nın Telefon Pazarındaki Önemi

Ülkemiz telefon piyasasında duyduğumuz ve çoğumuzun kullanmayı en az bir kez düşündüğümüz markaların %80 i Asya Kıtası’nda olduğu gerçeği göz ardı edilemez. Son 4 yıl içerisinde ülkemizde telefon pazarı oldukça değişiklik göstermekte ve bu değişiklikten kullanıcılarda kendilerine düşen payı almaktalar.

Telefon teknolojisi her geçen gün değişmekte ve bu değişikliğin asıl nedeni rekabet olduğunu düşünürsek Çinliler rekabete bayılıyor olmalılar 🙂

Oppo Telefon Markası Bilgileri

Oppo Nerenin Malı: Çin

Oppo Ne Zaman Kuruldu: 2001 Dongguan, Çin

Oppo Kurucusu Kimdir: Tony Chen

Oppo Sahibi Kimdir: BBK Electronics

Oppo Alanı: Telefon Markası

Web Sitehttps://www.oppo.com/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir