Oppo Nerenin Malı | Kim Kurdu | Hangi Ülkeye Ait

  Elektronik    15 Kasım 2019
Yorum Yok
Oppo Nerenin Mali
Oppo Nerenin Malı ?

Günümüzde adını çok fazla duyduğumuz telefon modellerinden Oppo hakkında detaylı bir makale yazdık. Bu makalede “Oppo nerenin malı“, “Kim tarafından kuruldu“, “Nasıl marka“, “Kim üretiyor” gibi bir çok soruya cevap da verdik.

Oppo Nerenin Malı ve Ne Zaman Kuruldu?

Oppo, 10 Ekim 2004 yılında Çin’in Dongguan şehrinde kurulmuştur. Türkiye satışlarına ise 2018 Aralık ayı gibi başlamıştır. Türkiye genel merkezleri İstanbul’un Ataşehir ilçesinde yer almaktadır. Türkiye Genel Müdürü ise Weijian Zhou’dir. Peki Oppo kim tarafından kuruldu?

Oppo kim tarafından kuruldu?

Oppo‘nun Çin markası olup 2004 tarihinde kurulduğunu öğrendik. Aynı zamanda BBK’nında kurucusu olan kişidir. Yani Duan Yongping adlı kişi Oppo’nun kurucusudur. Orijinal adı ise Oppo Electronics Corp‘tur. Bu Oppo ne üretiyor?

Oppo ne üretiyor?

Oppo sadece akıllı telefon üretmemektedir. Ürettiği ürünler: MP3 çalıcılar, Medya oynatıcıları, LCD-TV’ler, e-kitap okuyucular, DVD/Blu-Ray oynatıcılar ve akıllı telefonlardır. Bu yüzden Amerika’da OPPO Digital Inc. olarak tanınırken Türkiye’de Blu-Ray çalıcılarla tanınmaktadır.

Oppo’nun Kökleri Nereye Dayanmaktadır?

Oppo‘nun kökleri BBK’ya dayanmaktadır. Her türlü elektronik alet meydana getiren, şimdi de Vivo markasıyla akıllı telefon da meydana getiren Çinli bir elektronik şirketidir.

Duan Yongping, cep telefonunun özellikleri nedeniyle ayrı bir şirket olması icap ettiğini düşündüğünden OPPO markası doğdu.

Oppo‘nun şimdiki CEO’su Tony Chen tarafından kurulum işlemleri başladı ve 2008 tarihinde ilk telefonlarını ürettiler.

Akıllı telefon pazarına yön çeviren ülkelerden biri olan Çin’de zirvede kim bulunuyor?

Apple mı, Samsung mu, Huawei mi yoksa yükselişini devam ettiren Oppo mu? İşte bu sorunun cevabı.

Genel olarak Çin’de zirvede bulunan şirket Huawei olurdu. Ama 2018 birinci çeyrekte Oppo‘nun 18.5 milyonluk teslimatla açık ara ilkde olduğunu gördük. Peşine 17.3 milyonla Vivo 16.8 milyonla Apple izliyor. Açıkcası Apple’ın zirveye bu kadar yakın olması da insanları ister istemez şaşırtıyor.

Huawei‘ye gelirsek tahmini olarak 14 milyonluk bir teslimata rastlıyoruz. İşin tuhaf tarafı Huawei’nin başka bir şirketi olan Honor‘da 14 milyon telefon teslimatı gerçekleştirmiş.

Eğer Huawei ve Honor’u yalnızca tek şirket olarak düşünürsek, Oppo, Apple ve Vivo’u geçecektir.

Yani Huawei ve Honor’u tek bir şirket olarak düşünürsek, Oppo, Apple ve Vivo’nun önüne geçecektir.

282 okunma

Etiketler : , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

  Popüler Yazılar

  Reklam


Scroll Up