Opel Kimin? Opel’in Kurucusu ve Sahibi Kim?

  Otomobil    31 Mayıs 2020
Yorum Yok

Alman otomobil markalarının meşhur oluşu, Opel kimin sorusu ile kalitesinden dolayı bilinir. Tüm dünyada bilinen birçok Alman otomobil markası bulunur. Aralarında en çok bilinenlerden biri de Opel markasıdır. Opel markasının kurucusu Adam Opel’dir.

Opel Nerenin Malıdır
Opel Nerenin Malıdır

Adam Opel, 1862 Ocak yıllarında Opel’i Alman otomobil sektörüne kazandırmış olan isimdir. Günümüzde General Motors’un da sahibi olan Opel’in küresel alanda büyük bir hacmi bulunur. Güncel verilere göre Kuzey Amerika bölgesi dışında dünyanın neredeyse tamamında hizmet veren bir marka olmuştur.

Opel’in Kelime Anlamı ve Sloganı Nedir?

Opel, Almanca sloganı “Wir leben Autos” ile piyasaya kendini tanıtmış markadır. Türkçe karşılığı “Biz Araba ile Yarışıyoruz” olarak da çevrilebilen bu söz, Türkiye’de dahil olmak üzere dünyanın neredeyse tüm satış yaptığı ülkelerinde bu sloganı kullanarak kendini tanıtır.

Markanın isminin özel bir anlamı elbette bulunur. Opel kimin marka kurucusunun soyadını taşıyan otomobil markası Opel, Adam Opel tarafından kurulmasıyla kendi soyadı markanın adı olmuştur.

2017 Ağustos ayından bu yana, Groupe PSA adlı Fransız otomobil üreticisi, Opel’in sahibi oldu. Yaklaşık 2,2 milyar Euro karşılığında Opel’i satın alan şirket, kısa zaman içerisinde yaptığı bu yatırım ile Avrupa’da bilinen ve sayılan en büyük otomobil şirketi olma konusunda Volkswagen’den sonra ikinci sıraya yerleşti.

Opel’in Kaç Şubesi Var?

Dünyanın neredeyse tamamı olmak üzere, 60’dan fazla ülke içerisinde aktif hizmet veren Opel’in merkez yeri ise yine Almanya’da Hessen eyaletindedir. Üretim yaptığı alanlar ise;

  • Binek araçlar
  • Hafif ticari araçlar
  • Araç parçaları olarak 3 kategori içerisinde sınırlıdır.

Opel’in Sahip Olduğu Markalar Nelerdir?

Avrupa’da çok farklı bir yapı adı altında satışı olan Opel, bazı ülkelerde farklı marka isimleriyle satışa sunuluyor. 1929 – 2017 yıllarındaki yükseliş ve markanın doğrudan sahibi General Motors olarak biliniyordu. 2017’de ise markanın satışı sonrasında Avrupa’nın en iyi otomobil üreticisi olarak 2. Sıraya yerleşmesinde büyük başarısı olan Groupe PSA oldu. Birleşik Krallık’ta Opel markası Vauxhall markası altında satışı olan bir marka olarak bilinir. Aynı şekilde Avustralya’da da Holden markası, Opel’e ait bazı otomobillerin satışını üstlenir. Çin ile Kuzey Amerika’da ise Opel yerine direkt Buick markası adı altında üretim yaparak satışı gerçekleştirmektedir.

Comments

comments

391 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Araç çubuğuna atla