Nestle Nerenin Malı | Hangi Ülkenin | Kimin


0
Nestle Nerenin Mali
Nestle Nerenin Malı ?

Pek çok çikolata sever Nestle nerenin malı sorusunun cevabını merak eder. Fakat bunun cevabı beklenenin aksine tek bir isim değildir. Herkes Nestle kimin sorusunun cevabını bir kişi olarak yanıtlanacağını düşünür fakat istedikleri cevabı alamazlar. Çünkü Nestle markası merkezi İsviçre Meymey’de olsa da aslında küresel bir şirkettir. Ve aynı zamanda halka açık da bir şirkettir. Nestle markasının en büyük hissedarının şirketteki hissesi %3 oranındadır. Yani Nestle menşeini öğrenmek istesekte maalesef öğrenemeyiz. Çünkü Nestle markası herhangi bir ülkeye, kişiye veya kuruma ait bir şirket değildir. Bu bilgiler pek çok kişiyi şaşırtabilir.

Nestle Markasının Kısaca Kuruluşu

Nestle hangi ülkenin sorusunun cevabının ardından merak edilen bir diğer konu ise Nestle markasının nasıl kurulduğu olmuştur. Aslında Nestle ilk olarak İsviçre’de ilk konsantre süt fabrikasının açılması ile başlamıştır. Avrupa’da ilk konsantre süt markasını açan ise Anglo-Swiss Condensed Milk Company olmuştur. 1867 yılında bebek maması yapımında adını duyuran Henri Nestle, 1905 yılında süt üretici olan Anglo-Swiss ile bir araya gelerek Nestle şirketini kurmuştur. Nestle çikolata hangi ülkenin sorusunu pek alamasakta en azından hangi ülkede kurulduğunun cevabını almamız bu şekilde mümkün olmuştur. Aslında Nestle markası bebek ölümlerinin önüne geçmek amacıyla anne sütünden yararlanamayan bebekler için süt üretimi yapıyordu. 1875 yılında Henri Nestle fabrikasını üç yerel iş adamına satmıştır. Hikayenin bu kısmından sonra Nestle hangi ülkenin sorusunun cevabı tamamen değişmiştir.

İlk Çikolata Satışı

Yukarıda da belirttiğimiz gibi nestle ilk olarak bir çikolata markası olarak değil de bebeklere gıda takviyesi olabilecek bir süt ile üretime başlamıştır. Nestle nerenin malı sorusunu değiştirecek gelişmenin ardından Nestle ürünlerinin çeşitliliğinde de değişimler meydana gelmiştir. 1904 yılında Peter & Koler yurtdışı satışları hakkında çalışmalar yaparak ilk çikolata satışlarını yapmaya başlamışlar. İlk yıllarda konsantre süt şirketiyle anlaşma sağlayan Henri Nestle 1800 yıllardan itibaren çikolatalı sütün yapımında büyük katkı sağlamıştır.

Nestle Markasının Günümüzdeki Faaliyetleri

Nestle nerenin malı sorusunun cevabının ardından Nestle markasının bugün ne durumda olduğunu merak eden kişiler olabilir. Nestle günümüzde kahveden bebek mamasına kadar pek çok kategoride hizmet veren markalar arasında yer almaktadır. Gıda üretimi konusundaki kalitesi de tartışılmayacak kadar güzeldir. Nestle menşei kalitesi yüzünden merak edilen bir markadır. Nestle’nin ürün çeşitleri ise günümüzde şu şekildedir; Bebek mamaları (SMA), Çikolata ve Şekerleme ( Chokella, Churunch, Damak, Kitkat,Deliriums, Nesquik, Nestle Gofret, Nestle Tablet, Polo, Toto), Dondurma, Evcil Hayvan Mamaları ( Cat Chow, Dog Chow, Pro Plan, Gourmet Perle, Gourmet Gold…), Ev Dışı Tüketimi ( Maggi, Nescafe…), İçecekler ( Nesquik, Nestle Sıcak Çikolata), Kahve ( Nescafe ve çeşitleri…) Kahvaltılık Gevrekler (Nesfit, Nesquik), Medikal Beslenme, Mutfak ürünler( Maggi), Su (Nestle Waters).

Nestle Nerenin Malı : Merkezi İsviçre’de Bulunan Küresel Bir Şirkettir.

Nestle Kurucusu : Henri Nestlé

Nestle Websitesi : https://www.nestle.com.tr/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir