Genel, Gıda

Migros Yerli Marka mı? Migros kurucusu kim?

  Genel, Gıda    19 Mayıs 2020
Yorum Yok

Türkiye’de süpermarket kategorisinde ve en büyük zincire sahip marketlerden biri olan Migros kurucusu kim dir? Gibi sorular sıkça gündemde olan sorulardır. Türkiye’de kurulma tarihi 1954’ün başları olarak biliniyor. O yıllarda İsviçre’de Migros marketleri ilk kurulmuş olan marketlerken, “en uygun fiyat garantisi” mottosuyla İsviçre’de var olan Migros’un Türkiye’ye gelmesine yardımcı olan isim, 1954 yılında İstanbul Valisi ve Belediyesi Başkanı Fahrettin Kerim Gökay olmuştur. İstanbul Belediyesi adına alınan bu kararın tek amacı, en uygun fiyatlı en kaliteli ürünün halkla buluşturulmak istenmesidir.

20 yıl aradan sonra Koç grubunun satın aldığı Migros süpermarket zincirleri, daha sonradan birkaç kere daha el değiştirdi. Ege bölgesine özen gösteren Koç grubu, İstanbul’dan sonra şubesini açtığı ilk şehir İzmir oldu. İzmir’de toplamda 4 şube açarak Migros süpermarket zincirlerinin büyümesinin ilk temelleri o yıllarda atılmıştır.

migros kurucusu kim? logosu
migros kurucusu kim? logosu

Migros süpermarket zincirleri, 2005 yılında TANSAŞ Marketlerini satın alarak kendi bünyesine kattı. Migros nerenin malı, yerli mi? Konuları için, İsviçre’nin Migros marketlerinden esinlenerek yapılan yerli bir kuruluştur. Hatta İsviçre’nin Migros marketlerinin logosu ile Türkiye’deki Migros’un logosu benzerlik gösterir.

Migros Marketleri Yerli Kuruluş mu? kurucusu kim?

En çok merak edilenlerden Migros marketleri yerli kuruluş mu değil mi? ve Migros kurucusu kim Sorusu oluyor. İstanbul Valisi ve Belediye Başkanı’nın 1954 yılında girişimi olarak çıkılan bu yolda, daha sonra Koç grubu Migros süpermarket zincirlerini büyüttü. Sonrasında ise, 2008 yılında Koç grubu hisselerini satışa çıkartarak, yabancı yatırımcılara (Moonlight Capital SA) şirketi satarak bu sektördeki emeklerini devretti.

Yabancı yatırımcı da hisselerinin %40,25’ini de 2015 yılında Anadolu Grubu’na satıyor. Koç grubundan sonra İngilizce şirketi ve sonrasında İngiliz şirketi ile Anadolu Grubu ortaklığıyla Migros süpermarket zincirleri Türkiye ve dünyanın birçok ülkesinde şubeyle en uygun fiyatlı en kaliteli hizmet market alışverişi anlayışıyla hizmetlerine devam ediyor. Bugün Anadolu Grubunun Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, aynı zamanda Migros marketlerinin de sahibi Yönetim Kurulu Başkanıdır. Migros Marketleri, bugün Migros Sanal Market ile internetten alışveriş imkanını da sunarak, günlük alışverişlerinizi aynı gün, en uygun fiyat ve geniş market alışverişi yapma imkanıyla evinize kadar getiriyor.

Müşteri hizmetleri: 444 1 044

CEO: Ömer Özgür Tort (Ağu 2008–)

Kuruluş tarihi: 1954, İstanbul

Genel merkezi: Türkiye

157 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.