Mercedes hangi ülkeye ait, Markası Kurucusu Kimdir?

  Otomobil    21 Mayıs 2020
Yorum Yok

Tam ismiyle Mercedes-Benz markasının en merak edilen sorularından biri Mercedes’in kurucusu kim? Mercedes hangi ülkeye ait marka? Gibi sorulardır.

Mercedes logosunun anlamı ne? Nerenin Malı
Mercedes logosunun anlamı ne? Nerenin Malı

1926 yıllarında Almanya’da kurulan bir otomobil markası olan Mercedes, günümüzde en popüler markalar arasında ilklerde ismini bildiğimiz bir gerçektir. Bir ortaklık sonucu 1926 yıllarında, Benz & Cie Daimler Motoren Gesellschaft şirketlerinin birleşimiyle beraber kurulan bir marka olmuştur.

  • Benz & Cie Daimler Şirketi Sahibi: Karl Benz
  • Daimler Motoren Gesellschaft Şirket Sahibi: Gottlieb Daimler

Mercedes hangi ülkeye ait sorusunun cevabı Almanya’nın markası olan Mercedes Benz markası, Stuttgart şehrinde kurulan, günümüzde ismiyle, amblemiyle son dönemlerin markadan ziyade ikonu olmayı başarmış dünyaca ünlü ve dev marka haline gelmiştir. Günümüzde hizmet alanı otomobiller, kamyonetler, otobüsler ve içten yanmalı motor türleri olan Mercedes-Benz’in isminin hikayesi de çok enteresandır.

Mercedes-Benz Marka İsminin Anlamı Var mı?

Gezegenler dünyasından Mars’ın İspanyolca adı olan Mercedes, İspanyolca dillerinin aktif olduğu ülkelerde yaygın kullanılan kelimedir. 1897 yıllarının tüccarı ve aynı zamanda Avusturya Nice Başkonsolosu olan, Fransa Nice kentinde yaşayan Emil Jellinek adında kişi, Daimler fabrikasından otomobil alır ve çok beğenir. Ardından 1899 yılında istediği özelliklerde bir yarış otomobil yaptırır ve adını Mercedes koydurtur.

Bu yarış otomobiliyle Nice’de bir yarışa katılıp, yarışma otomobiliyle birinci gelindiğinden ötürü dünyada çok ses getirmeye başlar. Aynı yıl Jelinek, fabrikadan 30+ otomobil daha sipariş vererek, bu siparişlerdeki arabasının da isminin Mercedes olmasını ister. Bu satıştan sonra Daimler fabrikası da, ürettiği otomobillerinde Mercedes ismini kullanmaya başlar.

Mercedes Markasının Ambleminin Anlamı Nedir? Alman markası olan Mercedes’in ambleminin çok konuşulduğu da bir gerçektir. Mercedes ambleminin anlamı var mı? Anlamı nedir? Gibi soruları cevaplamak istiyoruz. Şirket kurucu ismi Karl Benz, bir dönem Köln’deki evinde evinin tepesindeki yıldız ambleminin anlamını eşiyle paylaşır: Bu yıldız, bir gün başarı ve güçte temsilci olacaktır, der. Günümüzde bu yıldız, Mercedes Benz markasının amblemi olan yıldızdır. Daimler fabrikasının motorlu araçlarında 1900’lü yıllardan günümüze kadar gelmeyi başarmış simge olurken, simgenin anlamı ise “karada, havada ve suda” ifadelerinin evrenselliğini sağlamaktadır.

https://nereninmalidir.com/blog/

Comments

comments

580 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Araç çubuğuna atla