Lenovo Nerenin Malı | Kimin | Hangi Ülkenin Markası


0
Lenovo Nerenin Mali
Lenovo Nerenin Malı ?

Bugün internette sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi Lenovo nerenin malı sorusunun cevabı ile karşınızdayız. Dünyanın en büyük elektronik üreticisi olan Lenovo’yu yakından tanımaya hazır mısınız? Aklınızdaki soru Lenovo hangi ülkenin markası ise doğru yerdesiniz. Günümüzün en büyük teknoloji üreticilerinden bir tanesi olan Lenovo, Çin Halk Cumhuriyeti’nde kurulmuştur. Lenovo 1984 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin Pekin şehrinde kurulmuştur. O yıllarda sadece 11 kişilik mühendis ekip tarafından kurulan ve ilk çalışmalarına başlayan Lenovo, bugün dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden biri olma unvanını çok kısa bir süre içerisinde yakalamıştır.

Lenovo Kurucusu Kim ?

Lenovo kimin ? Tabii ki Liu Chuanzhi… 1984 yılında Liu Chuanzhi tarafından kurulan Lenovo sadece 10 mühendis arkadaşı ile beraber temelleri atılmıştır. 25.000 Amerikan Doları değeri ile kurulan şirket, New Technology Developer Inc adında bir şirket kurdu. Bu şirketin 1988 yılında kazandığı ödül ile beraber çok daha seri Çince Karakter Kartları satışı yapmıştır.

Lenovo Hangi Ülkenin Markası ?

Lenovo menşei Çin’dir. Ancak Çinli olması onu evrensel marka olmaktan geri bırakmadı. Elde edilen gelirlerle beraber Lenovo, 1990 yılında ilk bilgisayarı olan Legend PC’yi piyasaya sürmüştür. Legend PC 1993 yılına kadar 586 adet üretildi. Kişisel bilgisayar adı altında satışa sunulan bilgisayarlar her ne kadar sadece Çin içerisinde satılsa da farklı ülkelerden de siparişler almıştır. Ancak bu siparişlere yetişebilecek teknik donanıma sahip olmayan Lenovo, bu siparişleri geri çevirmiştir.

Pentium çağına çok hızlı bir şekilde giriş yapan Lenovo, Legend markalı sunucuları ile sunucu pazarına ilk defa giriş yaptı ve çok kısa bir süre içerisinde Pazar payının lideri oldu. Bu liderlik ile beraber üretilen Legend markalı dizüstü bilgisayarları ile gerçek bir giriş yaptı.

1999 yılında büyük bir atılım ile beraber Asya’nın en büyük bilgisayar satıcısı unvanını kazandı. Aynı tarihte Çin’in en büyük 100 elektronik üreticisi sıralamasına girdi ve sıralamada birinci sırayı kaptı.

Kişisel bilgisayarlar için çok daha az üretim yaptığını keşfeden Lenovo, 2002 yılında Legend’e bir yeni versiyon ekleyerek DeepComp 1800 adında bir bilgisayar tanıttı. Bu süper hızlı bilgisayar dünyanın en hızlı 500 bilgisayarı yarışmasında 43.sırayı aldı. Aynı zamanda Çin’in sivil bilgisayar kullanımı oranını yükseltebilmek için fiyatları çok makul tuttu. İlk olarak Legend markası adı altında kurulan şirket daha sonra Lenovo olarak adını güncelledi ve logosunu Çin’e tanıttı.

Tarih 2004’ü gösterdiğinde ise Lenovo, IBM ile birleşerek uluslararası PC işine atıldı. Kişisel bilgisayar bölümünde satışa sunulan bilgisayarların o tarihe kadar çok az olduğu ve yeni bir girişim yapılması gerektiği kanaatinde olan şirket, IBM ile birleşerek küresel PC üreticisi liderliğine kavuştu. Yıllar 2005’i gösterdiğinde ise dünyanın en gelişmiş bilgi – işlem şirket oldu.

Lenovo Nerenin Malı ?

Lenovo nerenin malı sorusu oldukça zor bir sorudur. Çünkü bugün dünyanın en büyük elektronik üreticisi olan Lenovo, dünyanın her yerinde üretim tesisleri bulunmaktadır. Ancak ilk defa kuruluşunu Çin Halk Cumhuriyeti’nde gerçekleştirmiştir. Pekin’de kurulan şirket bugün hala dünyanın en büyük dördüncü bilgisayar ve elektronik üreticisi unvanını korumaktadır.

Lenovo Nerenin Malı : Çin Halk Cumhuriyeti

Lenovo Kimin : Liu Chuanzhi

Website : https://www.lenovo.com/tr/tr/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir