Giyim

LC Waikiki Nerenin Malı | Kurucusu Kim | Hangi Ülkeye Aittir

  Giyim    11 Ocak 2020
Yorum Yok

LC Waikiki Nerenin Malı

LC Waikiki’nin hem Türkiye’de hem de dünyada yüzlerce şubesi bulunmaktadır. Kimi müşteriler LC Waikiki’nin yabancı, kimi müşteriler de Türk malı olduğunu söylemektedir. LC Waikiki’nin yabancı bir marka olmasını söyleyen kişiler şirketin isminden dolayı aslında yanılmaktadırlar. Her ne kadar müşterilerin büyük bir çoğunluğu LC Waikiki yabancı bir markadır dese bile bu tamamen bir mitten ibarettir. “LC Waikiki nerenin malı?” sorusuna cevap bulabilmek için öncelikle şirketin ilk kurulduğu günden, satıldığı güne kadarki olan süreçlerini incelemek gerekiyor.

Lc Waikiki Nerenin Mali
Lc Waikiki Nerenin Malı ?

LC Waikiki Kuruluş Hikayesi ve İsminin Anlamı

LC Waikiki 1988 yılında Fransa’da iki ortak ile kurulmuştur. Ortaklardan biri ünlü Fransız tasarımcı George Amoual’dur. İki ortak arkadaş oldukları için kurdukları şirketin isminin başına “Les Copains” kelimelerinin baş harflerini eklemişlerdir. “Les Copains” Fransızcada “Arkadaşlar” anlamına gelmektedir. Şirketin isminde yer alan diğer isim olan Waikiki de bilindiği üzere adını ünlü Waikiki Plajı’ndan almıştır. Waikiki Plajı Hawaii Honolulu’da bulunmaktadır. LC Waikiki’nin yabancı bir firma olmasının en büyük nedenlerinden biri de budur. Bilinenin aksine, “LC Waikiki nerenin malı?” sorusuna verilecek tek cevap, “LC Waikiki Türk malıdır” olacaktır.

LC Waikiki Nasıl Türk Malı Oldu?

Tema Group 1997 yılında kendi markasını oluşturmak için birtakım kapsamlı araştırma çalışmaları yapıyordu.Bu araştırma çalışmaları sonucunda ise Tema Group, LC Waikiki markasını satın almayı daha uygun buldu. LC Waikiki firması, Tema Group tarafından satın alındığı ilk yıl, Türkiye genelinde toplamda 21 mağaza açtı. Tema Group ile Fransız iki ortak arasında satış için yapılan anlaşmada Amouyal ailesi yüzde 6,71’lik bir pay ile ortaklar arasında yer almaktadır. LC Waikiki nerenin malı denildiği zaman artık 1997 yılından beri Türk malıdır diyebilmekteyiz. Fakat özellikle isminde bulunan yabancı kelimelerden dolayı müşteriler hala LC Waikiki’nin yabancı olduğunu düşünmektedir.

LC Waikiki Hissedarları Kimlerdir?

  • Küçük Ailesi 49,91%
  • Dizdar Ailesi 36,11%
  • Kısacık Ailesi 7,18%
  • Amouyal Ailesi 6,71%
  • Taha Holding AŞ. 0,04%
  • Yalçın Çağlar 0,04%
  • Muzaffer Mustafa İşcan 0,01%

Günümüzde hala LC Waikiki’nin kurucusu olan Amouyal ailesi 6.71’lik bir pay ile ortak konumundadır.

Comments

comments

663 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Araç çubuğuna atla