Kia Nerenin Hangi Ülkenin Arabası

  Otomobil    3 Mayıs 2020
Yorum Yok
Kia nerenin hangi ülkenin malıdır
Kia nerenin hangi ülkenin malıdır

Kia Tarihçesi

Kia Genel Merkezi - Seul Gagnam
Kia Genel Merkezi – Seul Gagnam

Kia, 1944 yılında bisiklet parçaları ve çelik boru imalatçısı olan Kyungsung Precision Endüstri firması olarak kuruldu ve Kore’nin ilk yerli bisikleti olan Samchully modelini 1951’de üretti.
1952’de Kyungsung Precision Endüstri firması adını Kia Endüstri olarak değiştirdi. 1957 yılından itibaren Honda lisanslı küçük motosikletler, 1962’den itibaren Mazda lisanslı kamyonlar ve arabalar yaptı.

Kia ilk entegre otomotiv montaj fabrikasını 1973 yılında Sohari’de açtı. O dönemin yeni askeri diktatörü olan Chun Doo-Hwan’ın sanayi konsolidasyonu uygulamalarından sonra üretiminin sona erdiği 1981 yılına kadar küçük Brisa otomobil serisini üretmeye devam etti. Sanayi konsolidasyonu süreci Kia’yı binek araçlar piyasasından çıkıp tamamen hafif kamyon üretimine odaklamaya zorladı.

1981 yılında konsolidasyon nedeniyle zorla kapatılmadan önce, binek otomobiller serisini kendi çatısı altında birleştirilmiş Fiat 132 ve Peugeot 604 olmak üzere iki farklı modelle tamamlamıştı. 1986’dan yılından itibaren Kia, Ford ile ortak olarak otomobil endüstrisine tekrar katıldı.

Kia, hem Güney Kore’de yurtiçi pyasasına hem de diğer komşu ve uzak ülkelere ihracat için birkaç farklı Mazda modeli üretti. Bu modeller arasında Ford Festiva ve Ford Aspire modelleri de vardı.

1992 yılında Kia Motors America Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu ve ilk Kia arabaları Portland ve Oregon’da satışa sunuldu. O tarihten itibaren, Kia 1994’te Amerika’da Sephia’yı satışa sundu ve bunu izleyen birkaç yıl sonunda segmentini değiştirerek Sportage’ın modelini bu piyasaya sokmuş oldu. 1995 yılında artık 30 eyalette 100’den fazla Kia bayisi vardı ve rekor satışlara imza atmıştı.

Bu çıkış trendinin ardından Asya mali krizinin patlak vermesiyle Kia 1997’de iflasını açıkladı. Büyük bir altyapısı olması nedeniyle 1998 yılında Hyundai Motor Company ile arasında anlaşması imzalandı. Hyundai Motor, Kia’nın % 51’ini satın aldı. Yapılan yatırımlar ve genişlemeyle birlikte Hyundai hala Kia’nın yaklaşık üçte birine sahiptir.

Kia mid-suv
Kia mid-suv

2005 yılından itibaren Avrupa pazarına odaklanan Kia yeni bir tasarım modeline geçmiş 2006’da Peter Schreyer’ı baş tasarım sorumlusu almış ve ardından yeni bir kurumsal ön panjur modeli oluşturulmasına öncülük etmiştir.

Kia Nerenin Hangi Ülkenin Arabasıdır

Aslında bu sorunun cevabını genel olarak tarihçe kısmında anlattık ancak toparlayacak olursak Kia nerenin hangi ülkenin arabasıdır sorusunun cevabı Güney Kore’nin araba markasıdır.

KIA websitesi : https://www.kia.com
KIA Türkiye web adresi : https://www.kia.com/tr/
KIA Türkiye distribütörü :
https://www.anadolugrubu.com.tr/
http://www.celikmotor.com/

Comments

comments

780 okunma

Etiketler : ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Araç çubuğuna atla