Hyundai Nerenin Malı | Kim Kurdu | Hangi Ülkeye Ait


0

Hyundai nerenin malı sorusu arabalar hakkında bilgi sahibi olmak isteyen ya da Hyundai marka araba satın almak isteyen kişiler tarafından merak edilen bir konudur. Marka gün geçtikçe kendine yeni özellikler ekleyerek yoluna devam etmektedir. Oldukça tanınan ve her geçen gün kendisini yenileyen bu markanın hangi ülkeye ait olduğu da kişiler tarafından merak edilmesi kaçınılmaz bir konudur.

Hyundai markası 1947 yılında Güney Kore’de kurulmuştur. Kurucusu Chung Ju-Yung’dur. Şirket ilk zamanlarında inşaat sektöründe faaliyet göstermiş daha sonra otomotiv sektörüne geçiş yapmıştır. Dünyada 5. Büyük otomobil üreticisi olarak bilinmekte ve reklamını çok iyi bir şekilde yapmaktadır. Hyundai markası yalnızca araba üretmemekte, inşaat, gemi yapımı, sigortacılık, elektronik, lojistik alanlarında da birçok yeniliğe ve hizmete firma bünyesinde yer vermektedir.

Hyundai Nerenin Mali
Hyundai Nerenin Malı ?

Bir Deniz Markası Hyundai

Hyundai en az araba üretiminde olduğu kadar gemi üretiminde de ismini duyurmuş bir firmadır. Güney Kore’de bulunan ve Güney Kore’nin en büyük şehirlerinden birisi olan Ulsan, Hyundai tershanesini de içerisinde barındırmaktadır. Ulsan Tersanesi olarak bilinen bu büyük tersane senede yaklaşık 60 kuru yük gemisi indirmekte gemilere yardımcı olmaktadır. Markanın ürettiği bu gemiler oldukça dayanıklı bulunuyor ve dünyanın her yerinden alıcı bulmakta hiç de zorlanmıyor.

Hyundai ile Ford Arasında Yapılan İşbirliği

Hyundai 1967 yılında Hyundai Motor Company ismi ile otomobil üretimine başladı. İlk olarak anlaşma imzaladığı firma ise Ford oldu. Ulsan’da oluşturulan fabrikada Ford’un otomobillerini birleştirme ile işe başladı. İlk kez birleştirilen araba markası ise Cortine modeli olmuştur. Marka ilk otomobili olan Pony modelini ise 1974 yılında tasarlamaya başlamıştır. Pony Ford ile yapılan anlaşmadaki arabaya çok benziyordu fakat ondan daha da altta bulunan bir otomobildi.

Hyundai Türkiye’ye Gelişi

Türkiye pazarına girmesi ile birlikte pek çok kişinin aklına hemen Hyundai nerenin malı sorusu geldi. Kore markası olduğunu öğrenen kişilerin oldukça dikkatini çekti. Marka ismi ise kurucuları tarafından yazıldığı gibi okunuyor ve okunması da isteniyor. Türkiye pazarına giren Hyudai İzmet’te fabrika açmaya karar verdi ve bu karanını çok geçmeden uyguladı. Bu sayede de İzmitte Hyundai Assan Otomotiv İzmit’te kurulmuş oldu. 1994 yılında üretilen ve pazara sürülen Accent daha sonra 1997 yılında İzmit’e gelere orada monte edilmeye başlandı.

Marka İsmi İle Fark Yarattı

Hyundai otomobillerini uzun yıllar hemen hemen aynı özellik ile üretmiştir. Modellerin fiyatlarına göre değişiklikler gösterdiği de gözlemlenmekteydi. Diğer markalar gün geçtikçe kendilerini yeni özellikler katıyor ve genç üreticiler rekabet konusunda oldukça zorlanıyorlardı. Teknolojiyi kullanarak kendini geliştirmeyi başaran ve donanımını arttıran Hyundai markası bu sayede rakiplerini daha yakından takip etmeyi amaçlamıştır. Bunu da çok iyi bir şekilde başardı ve kendine dünyada en iyi üretim yapan otomotiv markaları arasında ilk onda yer buldu. Bu başarısına en büyük katkı sağlayan modeli ise tartışmasız Accent olmuştur.

2010 yılından sonra dünyada tanınırlığı artan marka Getz, i20, i30 gibi modellerine her dilde kolayca söylenebilecek isimler vermiştir. Ülkemizde de bu marka ve modelleri oldukça fazla kullanıcı tarafından ilgi görmekte ve tercih edilmektedir.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir