Giyim

Gucci kimin markası? Markası Hangi Ülkeye Ait?

  Giyim    22 Mayıs 2020
Yorum Yok

Dünyaca ünlü ve bir ikon haline gelen, son dönemlerde adından dünyada ve Türkiye’de çokça bahsedilen bir tekstil markası Gucci kimin markası? Hangi ülkeye ait ve Gucci markası sahibi kim? Gibi konular çokça merak ediliyor.

Gucci Kimin Markası? Kime Ait?
Gucci Kimin Markası? Kime Ait?

Gucci markası, 1921 yılında kurulan tekstil markalarından biridir. İtalyan ve Fransız moda- deri eşya markası olarak bilinen, günümüzün ikon haline gelen markalarından biridir. Şehir olarak ilk İtalya’nın Floransa kentinde kurulmuş marka olarak bilinir. Günümüz dünyasında, ünlü ve prestijli olarak bilinen, en çok tanınan markalar arasında yerini almayı başarmış isimlerden biri de Gucci’dir. Kurucusu, 1881 – 1953 tarihleri arasında yaşayan Guccio Gucci’dir.

En iyi 100 marka listesinde bir zamanlar ilk 50’de yerini alan Gucci, dünyanın her yerinde en çok satılan 2. marka olarak da bilinir oldu. Moda markası olarak ismini Moda kelimesinin geçtiği her yerde anılacak seviyeye getiren bir marka olmuştur.

Günümüz dünyasında en büyük moda evi olarak anılan Gucci moda evinin böyle olmasının sebebi, birçok hissedarı olması ve tamamının Fransız hissedarları olmasından kaynaklıdır. Şu anda en büyük hissedar ve marka sahibi ise, Fransız François Henri Pinault-Printemps-Redoute (PPR) olarak bilinir.

Gucci Markasının Kaç Şubesi Var?

Dünyanın dört bir yanında 1921’de açıldıktan sonra modada öncü olmayı, ikon olmayı başarmış olan, her yıl moda dünyasına yepyeni bir akım yaratacak seviyede yenilik getiren bu marka 425 mağazaya sahiptir. Genelde Gucci markalı ürünler, toptan elit marketlerde, mağazalarda ve franchise verilen mağazalarda satışa sunulur.

Moda öncüsü olan Gucci’nin giyim olarak tekstil ve saat sektöründe yer aldığı bilinir. Ancak Gucci markasının ilk yaratılış öyküsünde üretilen şeyler, kaliteli deri çanta, el çantası ve cüzdanlar oldu. Kaliteli çanta arandığında dünyada bilinen tek marka Gucci olmayı başarmıştır.

Gucci Logosunun Bir Anlamı Var mı?

Markanın yaratıcısı olan Guccio Gucci’nin temsili olarak GG logosunu taşır. Ancak bu logonun sahibi marka sahibi değil, fikri veren oğulları olmuştur.  1953 yılında vefat eden Guccio Gucci, vefat ettikten sonra şirketi oğullarına devretmiştir. Oğulları tarafından babalarının onur ve temsili amacıyla Gucci’nin logosu GG olarak amblem haline getirilmiştir. Geçmişten beri birçok ünlü moda tasarımcısı, Gucci’ye çalışır. Stella McCartney ve Alexander McQueen gibi isimlerde Gucci’de çalışan moda tasarımcılarından sadece birkaçıdır. Günümüzde de hala başarısını ve lüks marka olma liderliğini koruyan Gucci, her yıl satış rekorları kırmaya devam etmektedir.

236 okunma

Etiketler : , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.