Fiat Nerenin Malı? | Hangi Ülkeye Ait? | Kurucusu Kim?

  Otomobil    8 Ocak 2020
Yorum Yok

Fiat Nerenin Malı?

Fiat nerenin malı sorusu bu markayı yeni tercih edecek olan veya marka hakkında bilgi sahibi olmak isteyen pek çok kişinin yanıtını bilmek istediği bir sorudur. Arabanın hangi marka olduğu kişiler için çok büyük önem taşımaktadır çünkü alacağı hizmeti o ülkeden alırlar. Hatta bazı kişiler arabaları ülkelerine göre ayırarak onlara kendilerince özellik eklemektedir. Peki Fiat markası hangi ülkeye ait bir markadır ve bugünlere kadar nasıl gelmiştir? Bu yazı sayesinde cevabına ulaşmış olacaksınız. Markanın kuruluşu 1899 yılında olmuştur. İtalya’nın Turin kentinde yaz aylarında hizmet vermeye başlamıştır. İlk kurulduğu yıl sadece 150 çalışanı bulunan şirket 24 adet otomobil üretebilmeyi başarmıştır.

Fiat Nerenin Mali
Fiat Nerenin Malı ?

İlk günkü tutkusu ve iş aşkı ile çalışmayı devam ettiren marka geçmişten bu yana bu tutkusunu hiç kaybetmemiş ve çalışmaya hep devam etmiştir. Günümüze baktığımızda ise onlara miras kalan bu başarı sayesinde toplam 7 fabrika ve 50.000’den fazla kişi ile çalışmaktadır. Bu sayede de en büyük otomobil üreticilerinin arasında gösterilmektedir.

Fiat markasının kurucusu ise İtalyan iş adamı Giovanni Agnelli’dir. Şirketin isminin açıklaması ise Fabbrica Italiana Automobile Torino’dur ve bunların baş harflerinin bir araya gelmesi ile meydana gelmiştir.

Fiat’ın İlk Ürettiği Araba

Fiat nerenin malı sorusunun cevabını verdikten sonra bir de ilk arabası hakkında sizlere biraz bilgi vermek istedik. Marka il arabasını 1900 yılında Corse Donte 35 modeli ile piyasaya sürmüştür. Bu model oldukça ilgi görmüştür ve oldukça mütevazi bir görüntüsü vardır. İki silindiri ve 3.5 beygir gücüne sahiptir. Bu araç at arabasına oldukça benzemektedir ve bu konuda ilgi çekicidir.

Marka İsmini Kurulduktan Sonra Kısaltmıştır

Fiat üretime başladığı ilk yıllarda Fabbrica Italiana Automobile Torino ile hizmet vermiştir. Fakat bu isimle çok uzun süre üretim yapmamış ve 1996 yılında isminde bir kısaltma yaparak “FİAT” olmuştur. Yaptığı bu değişiklik firmaya da oldukça yararlı olmuştur. İsmini değiştirdikten sonra şansı açılan firma 100 kg bagaj kapasiteli 4 kişilik bir araç üretmiştir. Yeni marka ismi yeni bir modelle birleşmiştir.

Hızlı Bir Şekilde Yurtdışına Yayıldı

Fiat ilk olarak 1908 yılında Automobile Co ismi altında Amerika Birleşik Devletleri bölümünü yaratmıştır. Yaptığı bu hareket ile Kuzey Amerika bölgesinde kurulan ilk otomotiv firması arasında yer almaktadır. Amerika Birleşik Devletleri ile ilk defa dış pazara açılan Fiat daha sonraları İngiltere, Fransa, Avustralya, Avusturya, Rusya pazarında da yer almıştır.

Arabadan Daha Fazlası

Marka yalnızca araba üretmekle kalmamış diğer alanlarda da üretim yapmayı başarmıştır. Arabanın yanı sıra uçak, demir yolu araçları, askeri zırhlı makinelerde üreten Fiat alanını oldukça geliştirmiştir. Ürün seçeneklerine pek çok ürün daha katmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan ordusu askerleri için kullanabilecekleri savaş araçları ve uçaklar üretmiş bu sayede ülkesine büyük bir katkı sağlamıştır.

Fiat Fabrikaları

Fiat markasının montaj fabrikaları dünyanın hemen hemen her yerinde bulunmaktadır. İtalya’da bir büyük fabrikası bulunan markanın diğer büyük fabrikası Brezilya’da bulunmaktadır. Marka siyasi ya da kültürel farkları göz önünde bulundurmadan büyümeyi amaçlamıştır. Pek çok ülkede ortak girişim şirketleri bulunmaktadır.

170 okunma

Etiketler : , , , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.