Gıda

Dominos Pizza kimin, Kurucusu Kim? | Nerenin Malıdır

  Gıda    18 Mayıs 2020
Yorum Yok

Türkiye’de şubesini İstanbul şehrinde 1996 yılında kurarak başlangıç veren Dominos Pizza kimin, şu anda Türkiye’nin en büyük pizza zincirlerinden biridir. Türkiye’de pizza sektörüne öncülük etmeyi başaran, bir liderlik yapan bu marka Türkiye’de büyük şehirler olmak üzere toplamda 530 şube açmış ve ülkemizin en yaygın pizza zinciri olmayı başarmıştır. En çok merak edilen Dominos pizza nerenin markası? Gibi soruların yanıtı ise doğrudan pizzanın cenneti olan ABD’nin cevabı vermek hiç zor olmayacaktır.

Dominos Pizza Kimin
Dominos Pizza Kimin

ABD’nin en büyük pizza markalarından biri olarak bilinen Dominos Pizza, bir pizza zinciri olmasıyla bilinir. Toplamda dünyada 85 ülkede 14 binden fazla şubeye sahip Dominos Pizza kimin sorusu, dünyanın dört bir yanında evlere pizza servisi verme mottosu ile çıktığı bu yolda, sektörde yenilikçi ve devrim yaratacak seviyede yön vermeyi başarmıştır.

Dominos Pizza’yı Kim Kurdu?

Dünyaca ünlü bir marka olma başarısının sırrı arkasında yatan birçok şey olsa da en büyük başarı şirketin kurucusu olan 2 erkek kardeştir. Tom ve James Monaghan kardeşler tarafından 1960’lı yıllarda kurulan Dominos Pizza, günümüzde dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren bir pizza zinciri haline gelmiştir. İlk kurulduğu yer Michigan’da olan pizza zincirinin kuruluş hikayesi ise oldukça garip gözüküyor. 1960 yılında iki kardeşin aldığı borç para ile Dominicks adında bir pizza restoranını almasıyla başlıyor. İki kardeş satın aldığı bu restorana daha sonra Dominos Pizza adını vererek bir pizza zinciri restoranları haline getiriyor.

Dominos Pizza İsminin Anlamı Nedir?

1960’lı yıllarda kurulup 1970’li yıllara gelindiğinde 200’den fazla şubesi Amerika’da yayılmaya başlayan Dominos Pizza marka isminin anlamı, ilk restoran adı Dominicks’in isminin değişimini öneren 2 kardeşten James’in önerisiyle değişen ve yeni isme sahip olan marka olarak günümüzdeki ismini alıyor.

Bir çok gıda markalarından biri olan Dominos, Amerika’da 200 şube sonrasında Amerika dışına çıkmayı ise, 1983 yılında Winnipeg’de ilk şubesini açarak başlatıyorlar. Aynı yıl içerisinde Avustralya’nın da Birsbane şehrinde 2. Şubesini açarak en büyük adımlarını atıyorlar.

Klasik pizza çeşitlerini günümüzde geliştirerek, 4 farklı hamur türü – boyu ile artık pizza sektörüne yenilik kazandırdı. En başta küçük ve büyük boy pizzaları dışında başka bir şey satmayan Dominos Pizza, artık tavuk, patates ve sarımsaklı ekmek gibi yan ürünleriyle de çeşitlerini arttırdı. 500 dolar borç para ile yola başlayan Monaghan kardeşlerin ceplerinden sadece 75 dolar çıktı ve bugün devraldıkları Dominos Pizza, 1998 yılında milyar dolara satılabilir bir marka haline büründü. Bugün, on binlerce şubesiyle dünyanın her yanından canı pizza çeken herkese eve pizza servisini en aktif şekilde sağlayan, pizza sektörünün öncü markalarından biri olmaya devam ediyor.

Genel merkezi: Ann Arbor Charter Township, Michigan, ABD

Çalışan sayısı: 145,000

CEO: Richard E. Allison Jr. (1 Tem 2018–)

Kuruluş tarihi: 9 Aralık 1960, Ypsilanti, Michigan, ABD

Kurucular: Tom Monaghan, James Monaghan

181 okunma

Etiketler : , , , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.