Coca Cola Nerenin Malı | Kimin | Hangi Ülkenin ?


0
Coca Cola Nerenin Mali
Coca Cola Nerenin Malı ?

Coca Cola nerenin malı sorusu bugün dünyanın en sık sorulan sorularından bir tanesidir. Coca Cola bugün her ne kadar dünyanın en büyük gıda üreticilerinden bir tanesi olsa da ilk yıl sadece 25 adetlik satışı ile bilinmektedir. Ancak bu 25 adet satışı saniyenin 4/1’ine düşüren Coca Cola’nın bu başarıyı nasıl yakaladığı, nerede üretildiği ve kimin malı olduğu gibi sorulara geçmeden önce biraz daha salt bilgi edinelim.

Coca Cola Kimin ?

Sahiden Coca Cola kimin ? Dünyanın en büyük gıda üreticisi olan Coca Cola, 1886 yılında ABD’de kurulmuştur. Ancak ABD’de bu yıllarda büyük bir iç savaş vardı ve orduda görevli olan John. S. Pemberton, albay olarak görev yaptığı bu yıllarda tam bir afyon bağımlısıydı. Afyon bağımlılığı sebebi ile ordudan pek çok kez ceza almıştır ancak bu afyon kullanımını engellememiştir. Her hafta ceza alan John S. Pemberton, hem afyon tüketimi cezasını delebileceği hem de dünyanın en büyük gıda üreticisi olabileceği bir fikir geliştirir.

Coca Cola gibi bir markayı kurabilmek için gerçekten en dibe kadar inmek gerekiyor. Afyon yasağını delmek isterken aklına muazzam bir avantaj gelir. Aslen mesleği eczacı olan John S. Pemberton, “Kokainli Şarap” adı altında bir gıda üretti. Çok az sayıda ürettiği bu gıda ile farklı eyaletlerde sürekli satış yasağı aldı.

İçecek üzerinde düzenli değişiklikler yaptı ve asla satış yasağı almayacağı bir içecek üretti. 1886 yılında Coca Cola adı ile geliştirdiği içeceği ile asla satış yasağı almadı. İçeceğin asıl amacı soğuk su gibi içince serinleten, rahatlatan ve herhangi bir zararı bulunmayan saf bir içecek olarak tanıtıldı.

Coca Cola Kurucusu

Coca Cola kurucusu John S. Pemberton adı ile bilinen eskiden orduda görevli olan Albay ve eczacı mesleği ile bilinen kişidir.

Coca Cola Nerenin Malı ?

Coca Cola nerenin malı sorusu için en net cevap bu şekilde Amerika Birleşik Devletleri oluyor.

Her ne kadar Amerika’da üretilmiş olsa da bugün dünyanın her yerinde üretim noktası bulunuyor. Birinci Dünya Savaşı sırasında büyük değişikliklere uğratılan Coca Cola içeceği, geliştirilmeye ve değiştirilmeye devam edildi. Bu değişikliklerin insan vücuduna verdiği zarar her ne kadar biliniyor olsa da insanoğlu tarafından tüketilmeye devam edildi.

Yeni Dünya Düzeni adındaki oluşum ile birlikte değişimine ve gelişimine son sürat devam eden Coca Cola, işleri daha fazla rayına oturtmuş ve inanılmaz büyüme oranlarına sahip olmuştur.

Coca Cola Gıda Üretiminde Bir Numara

Bugün 2020 yılı ve Coca Cola’nın satılmadığı en küçük bir nokta kalmadı. On binlerce çalışana işveren Coca Cola, hız kesmeden tüm faaliyetlerine devam etmektedir. Dünyanın en büyük gıda üreticisi olan Coca Cola yönetim kurulu başkanı Muhtar Kent ismindeki Türk vatandaşıdır. Her ne kadar ABD’de ve farklı bir isim tarafından kurulmuş olsa da bugün dünyanın en büyük gıda markalarından birisi olan Coca Cola’yı bir Türk yönetmektedir.

Coca Cola Nerenin Malı : Amerika Birleşik Devletleri

Coca Cola Kurucusu : John S. Pemberton

Coca Cola Ne Zaman Üretildi : 1892

Coca Cola Websitesi : https://www.coca-colaturkiye.com/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir