Bridgestone Nerenin Malı | Hangi Ülkenin


0
Bridgestone nerenin Mali
Bridgestone Nerenin Malı ?

Bridgestone nerenin malı sorusunun en net cevabı kesinlikle Japonya’dır. Japonya’nın Kurume şehrinde 1931 yılında kurulan Bridgestone bugün dünyanın en büyük lastik üreticisidir.

Dünyanın en büyük lastik üreticisi olmak hiçte kolay olmadı, 2. Dünya Savaşı sırasında büyük bir sınav veren Bridgestone markası, en büyük fabrikalarından birisi olan Tokyo tesisini, Tokyo bombalanmasının ardından kaybetmiştir. Ancak Bridgestone gibi bir markayı bu etkilemedi. Hava saldırıları her ne kadar etkili olsa da her ne kadar tesis kaybedilmiş olsa da farklı üretim tesisleri sayesinde çok hızlı bir şekilde yaralarını sarmıştır.

Bridgestone hangi ülkenin soruları ile arama yapan kullanıcıların büyük bir çoğunluğu Bridgeston’un ne kadar büyük bir savaş sonrası istikrara ulaştığını görmüştür. 1953 yılında toplam 10 Milyon Yen tutarındaki satışı ile yine verebileceği en büyük performansı vererek kendisini bir marka haline getirmiştir.

Bridgestone Markasını Kim Kurdu?

Bridgestone kimin sorusu için ise en büyük cevaplardan birisi tabii ki Shōjirō Ishibashi’dir. 1931 yılında markasını kurarken tek düşüncesi “Bir dünya markası yaratmak için varız” ifadeleridir. 9 Nisan 1930 yılına kadar aile şirketinde çalışan Shōjirō Ishibashi bu yıllarda Bridgestone için çalışmalara başlamıştır. İlk lastiğini ürettikten sonra 1931 yılında Kurume şehrinde Bridgestone Lastik firmasını kurmuştur.

Aile şirketinde kendisini geliştiren Shōjirō Ishibashi, bugün dünyanın en sık aranan sorularından bir tanesini sordurmuştur: “ Bridgestone nere malı ? ” İşte bu soru ile beraber bütün çalışma azmini doğrulamış oldu.

Bridgestone Lastik Markası

Bridgestone’yi ulusal bir marka haline getirecek olan antlaşma ise Türkiye’de faaliyet gösteren Sabancı Grubu ile olmuştur. Sabancı Grubu ile birleşen Bridgestone, Türkiye’de Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. adı ile bir şirket kurmuştur ve %50 – %50 ortaklık payı ile faaliyetlerine başlamıştır.

Bugün hala Bridgestone nerenin malı sorularına yanıt olarak her ne kadar Japonya diyebilsek de bu şirketi daha fazla büyüten ve global hale getiren bu büyük ortaklık olmuştur. Sabancı Grup ile birleştikten sonra Avrupa’nın her yerine ve Amerika’ya sevkiyatlar başlamıştır ve bugün dünyanın en büyük lastik üreticisi unvanını kazanmıştır.

Bridgestone Markasının İhracat Seviyesi

1 Kasım 1988 yılında dünyaya lastik satmaya başlayan Bridgestone, Türkiye’de hizmet vermeye Lassa markası ile devam etmiştir. Ancak burada kurulan yeni bir şirket ile ortak isim Brisa Bridgestone Sabancı Lastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak değiştirilmiştir. Bu sebeple ihracatının büyük bir çoğunluğunu Türkiye üzerinden gerçekleştiren Bridgestone bugün dünyanın en büyük yatırım ortaklığı haline gelmiştir. 300 milyon ABD Doları gibi bir yatırım yapılarak Aksaray’da kurulan ikinci fabrika ile dünyanın en büyük lastik üreticisi olmuştur. 260,000 metrekare kapalı alan seviyesi ile üretim kapasitesini günlük 50.000 adet lastiğe çıkartmıştır.

Bridgestone Nere Malı : Japonya

Bridgestone Kurucusu : Shōjirō Ishibashi

Bridgestone Ne Zaman Kuruldu : 1931

Bridgestone Websitesi : https://www.bridgestone.com.tr/


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir