BMW Nerenin Malı Hangi Ülkede Üretiliyor

  Otomobil    15 Nisan 2020
Yorum Yok

BMW Modern tasarımları ve agresif sürüşüyle ilgi çeken BMW nerenin malı ve BMW hangi ülkede üretiliyor? BMW kurucusu kim? Klasik BMW fotoğraflarını ve sorularınızın cevabını bulacağınız yazımıza hoş geldiniz.

BMW M model Klasikleri
BMW M model Klasikleri

BMW Nerenin Malı?

BMW‘nin anayurdu dünyanın en büyük araba üreticisi olan Almanyadır. Mercedes, Audi gibi dünyaca tanınan ve tercih edilen bir çok ünlü markanın anayurdu olan Almanya yaklaşık 100 yıldır BMW’nin de tasarlandığı ve üretildiği merkezdir.

BMW Tarihçesi ve Açılımı

7 Mart 1916 tarihinde Bayerische Flugzeugwerke AG isimli bir uçak motoru üreticisi tarafından kurulmuştur. Daha sonra şirket ismi Bayerische Motoren Werke olarak değiştirilmiş ve yeni şirket adının baş harfleri BMW‘yi oluşturmuştur.

1. Dünya savaşının bitmesinin ardından motorsiklet, tarım cihazları, demiryolunda kullanılan tren frenleri gibi farklı üretimler de yapmıştır. Bunlardan farklı olarak o dönemde ev aletleri de yapmış olması ilgi çekicidir.

1930 yıllarda spor modellere ve büyük tip üst segment araçlara ağırlık vermeye başlamıştır. İkinci dünya savaşı yaklaştığında araba üretimini durduran ve uçak motoru üretimine ağırlık veren BMW için ikinci dünya savaşı sonrası uçak motoru üretimi tamamen yasaklanmıştır. Bu yasaklar üzerine BMW yine ev eşyalarına yönelmiş tencere, tava ve bisiklet yaparak hayatta kalmıştır.

BMW Klasik Modelleri

BMW 1948’de motosiklet üretimine yeniden başlamıştır. BMW, BMW 501 lüks sedan ile 1952’de Bavyera’da otomobil üretimine yeniden başladı.

BMW 501
BMW 501

Taleplerdeki değişiklikleri de göz önünde tutan BMW otomobil çeşitlerini 1955 yılında düşük gelirli müşterilerine cevap verecek olan Isetta modeliyle genişletti.

BMW isetta
BMW isetta

Lüks otomobil taleplerinin az olması ve isetta gibi mikro otomobillerin kar marjlarının düşük olması 1960’lı yıllara yaklaşırken BMW’nin ciddi mali sıkıntı içine girmesine neden olmuştur. Hatta şirketin rakip Daimler-Benz tarafından alınması bile gündeme gelmiştir. O dönemde Herbert Quandt ve Harald Quandt’ın BMW’ye yaptığı yatırımlar şirketin ayakta kalmasını sağladı.

BMW 700
BMW 700

Yeni modelle tekrar piyasaya çıkan BMW için 700 serisi başarılı sonuçlar vererek ve şirketin ayakta kalmasını ve iyileşmesini sağladı.

1962 BMW New Class kompakt sedanların tanıtımı, BMW’nin spor odaklı otomobil lider üreticisi olarak ününün tüm dünyada duyulma sürecinin başlangıcı oldu. BMW 1960’lı yıllarda, ürün portföyüne coupe ve lüks sedan modelleri ekledi. BMW 5 Serisi sedanlar, 1972’de BMW 3 Serisi , 1975 kompakt otomobilleri, BMW 6 Serisi , 1976 lüks coupeler ve ardından 7 Serisi ile BMW tüm dünyada tercih edilen ve tanınan bir marka oldu.

BMW Çakal Kasa M Model
BMW Çakal Kasa M Model

BMW Lüks Modelleri

BMW M 1978 yılında piyasaya çıktıktan sonra BMW M5 1984 yılında ve BMW M3 1986 yılında, yine aynı yılda BMW 750i lüks sedan ilk V12 motorunu tanıttı.

Yeni BMW M modelleri
Yeni BMW M modelleri

Şirket 1994 yılında Rover Group’u satın aldı, ancak devralma başarılı olmadı ve BMW’de büyük mali kayıplara neden oldu. 2000 yılında BMW, Rover markalarının çoğunu sattı, bunların içerisinde sadece Mini Cooper ve Rolls Royce’u elinde tuttu.

1995 BMW Z3 , seri üretim iki kişilik roadster’ı kapsayacak şekilde portföyünü genişletti ve 1999 yılında BMW X5 ile şirket SUV pazarına girmiş oldu.

Kendi BMW’ni Kendin Dizayn Et

Yeni bir BMW alacaksınız ve baştan sonra sizin isteklerinize uygun olmasını istiyorsunuz.

Aşağıdaki link’ten kendi BMW tasarımınızı yapabilirsiniz.
https://www.bmwusa.com/build-your-own.html#/series

Comments

comments

551 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Araç çubuğuna atla