Gıda

Bim Sahibi Kim? Yerli Sermaye mi?

  Gıda    24 Mayıs 2020
Yorum Yok

Türkiye’de mahallelerin neredeyse tamamında var olan, binlerce şubesiyle market zinciri denilince aklan gelen Bim sahibi kim? Genelde en çok merak edilen konulardan biridir.

Bim Sahibi Kim
Bim Sahibi Kim

Bim Ne demek, Kelime Anlamı Nedir?

Bim isminin kelime anlamının özel bir açılımı bulunur. Birleşik Marketler A.Ş. olarak açıklanan Bim marketlerinin bir kısaltılmış isim olduğu belirtilir. Türkiye’de 7260 Şube, Fas’ta 478 ve Mısır’da da 300 şubesi bulunmaktadır.

Bim Marketleri Kim Kurdu? Bim Marketleri Ne Zaman Kuruldu?

1995 yıllarına ait bir kuruluşu olan Bim marketler zincirinin ilk kuruluşuyla beraber toplamda 21 market ile kuruluşu yapılmıştı. Bim sahibi kim sorusu cevabı: Cüneyt Zapsu ve Aziz Zapsu ile Mustafa Toptaş, Korkut Özal olarak 4 ortak ile birlikte kurulmuştur. Bim marketler zincirinin temel amacı, en uygun fiyatlar çerçevesinde en kaliteli gıda satışı ve tabi ki tüketici ihtiyaçlarını getirebilen en uygun marketler zinciridir. Günümüze kadar binlerce şubesiyle büyümeyi başarmış olan Bim marketler zinciri bugün Bim Marketler A.Ş. olarak bilinmektedir.

Bim’in Sahibi Kimdir?

Ortaklık ile kurulan kime ait birçok sahip bulunmaktaydı. Bim marketler 1995’te kurulurken 2003’te Cüneyt Zapsu ile 2006 yıllarında Aziz Zapsu, Bim hisselerinin tamamını Topbaş ailesine devir etmiştir. Bu devir ile 2003 ve 2006 yıllarında hisse satışı gerçekleştirilerek devir işlemi tamamlanmıştır.

Bu süreçten sonra Topbaş ailesi, Bim marketlerinin ortaklığını alarak market zincirini sürdürmüştür. 2017 yıllarında ise, Mustafa Latif Topbaş, %14 Bim marketine ait olan hissesini devrederek ortaklıktan çekilmiştir. Burada yapılan hisse devri, yine Topbaş ailesinin kendi şirketi olan Merkez Bereket Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ’ye devredilmiştir.

Bim Marketleri Sahibi ile Eski İBB Başkanı Kadir Topbaş ile Akraba mı?

Mustafa Latif Topbaş, Bim marketler zincirinin sahibidir ve Topbaş ailesi olarak büyük bir hissedarlıkları bulunmaktadır. Bu ailenin eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile akrabalığı olup olmadığı çok merak ediliyor. Fakat herhangi bir şekilde akrabalıkları bulunmamaktadır.

Bim Marketler Zincirinin Ortakları Kimler?

Bim marketler zincirinin hisselerinin kimlere ait olduğunu listelediğimizde, toplamda 4 tür hisse dağıtımı bulunur. Bunlar şu şekildedir:

  • %14,78 hisse payı, Merkez Bereket Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketine,
  • %10,51 oranındaki hisse payı, Naspak Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. şirketine,
  • Halka Açık %71,03 oranında hisse payı,
  • Halka Kapalı %3,68 oranında diğer ortaklara ait hisse payı sahipliği mevcuttur.

Bim ile Ülker Markası Ortaklığı Var mı?

Bim marketlerinin hisseleriyle ilgili yapılan araştırmada, “Halka Kapalı” ibareli %3 oranında bir hisse bulunur. Bu hissenin Çizmeci Gıda ve Yıldız Holding gibi büyük şirketlerin ortak olduğunu bilgisi bulunmaktadır.

Comments

comments

448 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.

Araç çubuğuna atla