Apple Nerenin Malı | Kurucusu Kim | Hangi Ülkeye Ait


0
Apple Nerenin Mali
Apple Nerenin Malı ?

Apple sahip olduğu entelektüel sermaye ve çalışanlarının know how tecrübesi sayesinde dünya borsalarında en pahalı şirketlerinden biridir. Bilindiği üzere Apple’ın kurucusu Steve Jobs’tur. Steve Jobs, Ekim 2011 yılında hayatını kaybettikten sonra Apple’ın hisselerinde büyük bir düşüş yaşanacağı tahmin edilmişti. Fakat tahminlerin hiçbiri bu doğrultuda gerçekleşmedi. Aksine Apple hisseleri düşmekten daha çok artmaya devam etti. Apple şirketi 2012 yılının Nisan ayında New York borsalarında toplamda 644 dolardan işlem görmeye başladı. Bu sayede 600 milyar dolar değerine ulaşan bir şirket haline geldi. O yıllarda 600 milyar dolar değerine ulaşan bir diğer şirket de Microsoft’tu. Apple bu başarısı sayesinde Microsoft’tan sonra dünyanın en büyük ikinci dev şirketi haline geldi. Peki Apple’ın başarısının altında ne yatıyor ve Apple nerenin malı? Bu yazımızda bilinen yanlışları düzeltecek ve en doğru bilgileri vereceğiz.

Apple Kimin ve Ortakları Kimler?

The Vanguard Group, Apple’ın 43 milyon 900 adet hissesini elinde bulundurmaktadır. Bu sayede Apple’da en fazla hisseye sahip olan gruptur The Vanguard Group. Bu grup toplamda 2 trilyon dolarlık bir mal varlığına sahip dünyanın en büyük yatırım fonu şirketlerinden biridir. Bu grubun kurucusu ise yatırım gurusu olarak bilinen John C. Bogle’dır. Bogle, Time dergisi tarafından hazırlanan dünyanın en etkili 100 ismi arasında yer almaktadır. Bogle’un yatırım ile ilgili 10 adet kitabı da bulunmaktadır. Apple’ın 38 milyon 90 adet hisse ile en büyük ikinci hissedarı ise State Street Corporation şirketidir. Boston merkezli olan finansal hizmetler şirketi 222 yıldır hizmet vermeye devam etmektedir. Bu kadar kaliteli ve dünya devi hissedarlara sahip olan Apple nerenin malı? En başta iPhone olmak üzere neredeyse tüm Apple ürünlerinin üzerinde aslında Apple’ın hangi ülkenin malı olduğu yazmaktadır. Mesela iPhone kullanıyorsanız, telefonunuzun arkasında şu şekilde bir yazı yazmaktadır: “Designed by Apple in California Assembled in China”. Bunun tam olarak Türkçe karşılığı ise şu şekildedir: “Apple tarafından California’da tasarlanmış ve Çin’de toplanmıştır”.

Apple şirketinde bir diğer hissedar ise bir Google çalışanıdır. Arthur D. Levinson, 162 bin adet hisseye sahiptir. Levinson, Google tarafından 2013 yılında duyurulan sağlıklı yaşam şirketi olan Clico’nun CEO’sudur. Bir diğer hissedar ise Timothy Cook’dur. Cook, Lojistik konusunda uzman bir iş adamıdır. Ayrıca Geçmiş yıllarda Apple’ın tüm fabrika ve depolarını kapattırarak üretimi tamamen üçüncü partilere kayrıdan, şirket için önemli isimlerden biridir. Cook aynı zamanda bu girişimi sayesinde Jobs’un da kalbini fethetmiştir.

Apple Ürünleri ve Parçaları Nerede Üretiliyor?

Buradan yola çıkarak Apple ürünlerinin ve bizzat Apple’In kendisinin bir Amerikan malı olduğunu söyleyebiliriz. Apple her ne kadar Amerikan malı olsa da tedarikçileri dünyanın dört bir yanında yer almaktadır. Apple ürünlerinin üretim yükünü tek başına sırtlamamaktadır. Apple anlaşmalı olduğu tedarikçilerinden ürünlerin parçalarını tedarik etmektedir. Bu sayede maliyetleri düşürmekte ve seri üretim konusunda çığır açmaktadır. Ayrıca ürünlerin sıfır hata ile üretilmesi ve son kullanıcı deneyimlerini oldukça önemseyen bir şirkettir. Bu da Apple şirketinin kurumsal kaynak planlama konusunda dünyada belkide en kusursuz sisteme sahip olduğunun bir kanıtıdır. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere Almanya, Kuzey Kore, Tayvan, Japonya ve Çin gibi ülkelerde tedarik ve üretim zincirleri bulunmaktadır.

Apple nerenin malı?” sorusuna artık, Apple bir Amerikan malıdır diyebiliyoruz. Her ne kadar tedarikçileri ve üretimleri farklı ülkelerde bile yapılıyor olsa, organizasyonun yönetimi tamamen Amerika, California’da bulunan ana merkezden yönetilmektedir.


Like it? Share with your friends!

0
admin

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir